Belgia zaskarżyła część Pakietu Mobilności

08.03.2021

Przyjęty w zeszłym roku Pakiet Mobilności pod coraz większym ostrzałem. Do krajów, które go zaskarżyły, dołączył bowiem właśnie pierwszy kraj zachodni – Belgia. Napisał o tym serwis logistyka.rp.pl.

Belgijski rząd wniósł skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na zapisy pakietu, ograniczające liczbę przewozów kabotażowych i mające wejść w życie w lutym 2022 r. Belgowie nie akceptują narzuconych w Pakiecie Mobilności obowiązkowych 4-dniowych przerw pomiędzy każdą operacją kabotażu. Nie akceptują tego, bo zdaniem wicepremiera Belgii Georgesa Gilkinet osłabia to branżę transportu drogowego w tym kraju, wyspecjalizowaną w przewozach międzynarodowych na niewielkie dystanse. Przedstawiciel belgijskiego rządu uważa, że ograniczenia w Pakiecie Mobilności dotyczące kabotażu to środki protekcjonistyczne. Dlatego Belgia zaapelowała o zmianę tych zapisów.

Wcześniej, w październiku zeszłego roku, część Pakietu Mobilności zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości UE Polska, Litwa, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Malta i Cypr. Przyłączenie się do nich pierwszego kraju ze „starej UE” zwiększa prawdopobieństwo, że pakiet zostanie uchylony.

Więcej: https://logistyka.rp.pl/prawo/...

Na podstawie: logistyka.rp.pl