4freedoms - logotypeDodaj zgłoszenie
  • O nas
  • Baza naruszeń
  • Forum
  • Aktualności
  • Baza wiedzy
  • Zaloguj się
  •   Strona główna
  • Baza wiedzy

Baza wiedzy

Baza wiedzy prawnejArtykuły branżoweOrzeczenia
Polityka klimatyczna UE dyskryminuje kraje środkowej Europy

Sposób na walkę z ociepleniem klimatu, jaki obrała Unia Europejska, jest błędny, niesprawiedliwy i nieskuteczny, a do tego zabójczy dla unijnego przemysłu i drenujący konsumentów. Bo przez unijną politykę klimatyczną musimy płacić dużo więcej nie tylko za energię, ale i za wiele innych towarów. Już dziś przez tę politykę UE ma najdroższą energię na świecie, co sprawia, że coraz większa część unijnego przemysłu przenosi się tam, gdzie energia jest tańsza, gdzie przemysł nie musi płacić za emisję dwutlenku węgla, gdzie są mniejsze rygory ekologiczne. O tym więcej za chwilę.

4freedoms - Polityka klimatyczna UE dyskryminuje kraje środkowej Europy
Kiedy można powołać się na niedozwoloną dyskryminację na rynku Unii Europejskiej?

Codzienna działalność polskich firm w Unii Europejskiej to wiele niejasnych przepisów i mnożące się praktyki protekcjonistyczne innych państw członkowskich UE. Narzędziem do ochrony przed nimi może być powołanie się na artykuł 18 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

4freedoms - Kiedy można powołać się na niedozwoloną dyskryminację na rynku Unii Europejskiej?
Krótka definicja dyskryminacji

By wstępnie ocenić, czy dane postępowania zagranicznego organu kontrolnego jest dyskryminujące wobec przedsiębiorcy z Polski, nie trzeba wcale długich i skomplikowanych analiz.

4freedoms - Krótka definicja dyskryminacji
Przedsiębiorca, na którego nałożono dyskryminacyjną karę z powodu pochodzenia, może liczyć na zwolnienie spod egzekucji

Jedną z możliwości bronienia się ukaranego karą administracyjną przed sądem, w przypadku wykonania kary administracyjnej nałożonej jego zdaniem w sposób dyskryminacyjny ze względu na przynależność państwową, jest punkt 5 preambuły do decyzji ramowej 2005/214.

4freedoms - Przedsiębiorca, na którego nałożono dyskryminacyjną karę z powodu pochodzenia, może liczyć na zwolnienie spod egzekucji
Kiedy kara z zagranicy zostanie wyegzekwowana w Polsce?

Kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego, w tym za łamanie przepisów dotyczących czasu prowadzenia pojazdu i okresów odpoczynku oraz przepisów dotyczących towarów niebezpiecznych, wydane przez organ kontrolny innego państwa członkowskiego UE, mogą być egzekwowane w Polsce.

4freedoms - Kiedy kara z zagranicy zostanie wyegzekwowana w Polsce?
Polscy kierowcy dyskryminowani wobec swoich niemieckich kolegów

TSUE potwierdził, że kierowcy pracujący w polskich spółkach zależnych należących np. do niemieckich właścicieli, nie będą mieli prawa do współdecydowania o losach swojego pracodawcy.

4freedoms - Polscy kierowcy dyskryminowani wobec swoich niemieckich kolegów
Studium przypadku - Producenci żywności

Gdy duńska sieć handlowa Netto zapowiedziała, że wprowadzi do swych sklepów w Danii więcej polskiej żywności, minister rolnictwa w rządzie tego kraju napisała na Twitterze: „Netto będzie kupować polskie produkty. Hmm. To oznacza więcej pestycydów, gorsze traktowanie zwierząt i niższe płace. Wybór należy do nas!

4freedoms - Studium przypadku - Producenci żywności
Od którego momentu wykonywania przewozu kabotażowego należy stosować dyrektywę w sprawie delegowania (96/71/WE wraz z późn. zmianami)?

4freedoms - Od którego momentu wykonywania przewozu kabotażowego należy stosować dyrektywę w sprawie delegowania (96/71/WE wraz z późn. zmianami)?
Studium przypadku - Firmy meblarskie

Polska jest największym – obok Niemiec i Włoch – producentem oraz eksporterem mebli w Europie. Polskie przedsiębiorstwa meblarskie zderzają się jednak na zagranicznych, a zwłaszcza na zachodnioeuropejskich, rynkach z dużymi barierami, w tym z nieuczciwą konkurencją ze strony tamtejszych firm.

4freedoms - Studium przypadku - Firmy meblarskie
Studium przypadku- Zelmer

Żaden zachodni koncern nie był w stanie wygrać na polskim rynku małego AGD (odkurzacze, czajniki elektryczne, żelazka itd.) z naszym rodzimym Zelmerem. Ale niemiecki gigant BSH (mający takie marki jak Bosch i Siemens) znalazł na to sposób: wrogie przejęcie. Najpierw kupił Zelmer, a potem oświadczył, że przestanie produkować pod tą marką małe AGD.

4freedoms - Studium przypadku- Zelmer
Co zmieni w kabotażu nowelizacja Rozporządzenia 1072/2009?

Nowelizacja Rozporządzenia 1072/2009 wprowadza dalsze ograniczenia w wykonywaniu kabotażu przez przewoźników zarejestrowanych w innych państwach UE. Nie precyzuje jednak jak definiować dopuszczalne 3 przewozy kabotażowe. Wątpliwości potęguje również orzeczenie TSUE z 2018 r. Poniżej przedstawiamy porównanie przepisów obecnych i przyszłych z zakresu kabotażu w UE oraz naszą propozycję interpretacji pojęcia 3 przewozów kabotażowych.

4freedoms - Co zmieni w kabotażu nowelizacja Rozporządzenia 1072/2009?
Studium przypadku – MiLoG i Loi Macron

Niemcy i Francja już kilka lat temu wprowadziły przepisy, których celem było ograniczenie w tych krajach konkurencji ze strony środkowoeuropejskich firm transportowych. W ślad za nimi takie regulacje przyjęła m.in. Austria.

4freedoms - Studium przypadku – MiLoG i Loi Macron
Menu:
  • O nas
  • Materiały do pobrania
  • Regulamin
2023 ( c ) 4freedoms.net
Wszelkie prawa zastrzeżone!
Realizacja: idel.pl
Fundacja Pomyśl o PrzyszłościNIWdo góry