Porozumienie w sprawie Pakietu Mobilnośći zaakceptowane

22.01.2020

Komisja transportu Parlamentu Europejskiego przyjęła niekorzystne przepisy dla polskiej branży transportowej. Co to tak naprawdę oznacza dla polskich przewoźników? Nowe przepisy reformujące zasady funkcjonowania przewoźników drogowych w UE budzą ogromne kontrowersje nie tylko przewoźników z Polski, ale również krajów Europy Środkowo Wschodniej. Jednak to my jesteśmy numerem jeden w Europie i to w Polskę nowe przepisy najbardziej uderzą. Za nowymi przepisami głownie stoją takie kraje jak Niemcy, czy Francja. Z kolei między innymi Polska uważa, że nowe przepisy są niezwykle protekcjonistyczne i są po to, by wyeliminować sprawniejszą i tańszą konkurencję.

Musimy pamiętać, że porozumienie będzie musiało jeszcze być formalnie zaakceptowane przez Radę UE (kraje członkowskie), a następnie przez PE w głosowaniu plenarnym. Europosłowie będą mogli zgłaszać do niego poprawki, ale trudno jest wierzyć że głos krajów Europy Środkowo Wschodniej będzie słyszalny.

Nowe przepisy nazywane Pakietem Mobilnym zawierają szereg niekorzystnych zmian dla naszych przewoźników są to między innymi: obowiązek powrotu samochodów do kraju rejestracji firmy, ograniczenia dotyczące przewozów kabotażowych, czy wreszcie też objęcie przewoźników drogowych przepisami o delegowaniu pracowników, co oznacza wprowadzenie zasady płacy minimalnej krajów, w których odbywa się praca.

Trudno tutaj mówić o czterech zasadach, na których została zbudowana Unia Europejska, skoro silniejsi narzucają reguły gry słabszym i biedniejszym krajom.

https://trans.info/pl/kolejna-...