Transport polsko – brytyjski w dobie koronawirusa

12.05.2020

Na prośbę Jonathana Knotta, ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w RP odbyła się wideokonferencja z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury. Wirtualne spotkanie odbyło się 5 maja br., a jego celem było omówienia transportu pomiędzy Europą kontynentalna a Wielką Brytanią w dobie pandemii koronawirusa.

Polskie ciężarówki często obierają azymut na Wielką Brytanię. Dziennie dociera do niej ok. 1 200 ciężarówek, co oznacza aż 25 % ogólnego transportu. Transportowane są różne surowce i środki, w tym towary pierwszej potrzeby takie jak żywność i lekarstwa.

Podczas rozmowy wybrzmiał zgodny wniosek, że w obecnej trudnej sytuacji wywołanej epidemią oba kraje muszą dochować szczególnej staranności i zapewnić bezpieczny przewóz towarów.

Poruszono także kwestię relacji po Brexicie. Po jego nastąpieniu nadal trwają dyskusje i ustalenia dotyczące dalszej współpracy. Z pewnością relacje Polski i Wielkiej Brytanii w znacznym stopniu opierają się na transporcie

Handel i kontakty pomiędzy obywatelami są możliwe między innymi dzięki sprawnemu i efektywnemu transportowi. Z tego powodu zależy nam na utrzymaniu dotychczasowych, dobrze rozwiniętych relacji, które pozwolą na wykonywanie operacji transportu drogowego w jak najszerszym zakresie – skomentował minister Andrzej Adamczyk.